Városlista
2026. március 28, szombat - Gedeon, Johanna

Hírek

2021. Január 26. 07:00, kedd | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Tavaly 320 szervátültetést végeztek Magyarországon

Tavaly 320 szervátültetést végeztek Magyarországon

Tavaly 320 szervátültetést végeztek Magyarországon, a betegek várakozási ideje a máj- és a szívátültetés esetén a legrövidebb, mindkét szervnél, illetve tüdőátültetés esetén átlagosan hét hónap

- derül ki az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) Transzplantációs Igazgatósága hétfői, az MTI-hez eljuttatott közleményéből.

Mint írták, a vese és a hasnyálmirigy kombinált átültetésénél a várakozási idő 3 év 4 hónap, valamint a vesetranszplantációnál csaknem 3,5 év. A transzplantációs várólistán tavaly összesen 1893 beteg fordult meg, 461 új beteg került fel várólistára, az év végén pedig 1361 beteg várakozott valamilyen életmentő szervátültetésre.

A közlés szerint a 320 szervátültetésből 202 veseátültetés volt, ebből a műtétből a legtöbbet, 116-ot a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikán végezték: 92 esetben elhunyt donorból és további 24-ben élődonorból származó vesével.

A Pécsi Tudományegyetem Sebészeti Klinika Transzplantációs Osztályán 28 elhunyt donoros és hat élődonoros vesetranszplantációt végeztek, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Sebészeti Intézetének Transzplantációs Tanszékén 27, a Szegedi Tudományegyetem Sebészeti Klinika Transzplantációs Osztályán pedig 25 vesetranszplantáció történt tavaly.

Szívátültetést 45 alkalommal hajtottak végre tavaly a két hazai szívtranszplantációs központban: 39 műtétet a Semmelweis Egyetem Városmajor Szív- és Érgyógyászati Klinikán, hatot pedig a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézetben végeztek.

Az Országos Onkológiai Intézet bázisán működő Semmelweis Egyetem Mellkas-sebészeti Klinikán 17 tüdőátültetést végeztek, míg hat esetben történt kombinált vese- és hasnyálmirigy-átültetés a Semmelweis Egyetemen.

Májtranszplantációra ötven esetben került sor tavaly.

A tájékoztatás szerint 2020-ban az OVSZ 158 donorjelentést fogadott 43 kórházból, végül 111 donáció valósult meg elhunyt szervdonorból. Agyhalottból 329 szervet, élődonorból pedig 30 szervet távolítottak el transzplantációs céllal.

Kiemelték, a koronavírus-járvány miatt világszerte, így Magyarországon is csökkent a szervdonációk és átültetések száma 2020-ban a megelőző évhez képest, azonban elmondható, hogy a szervadományozási programok folyamatosak az egész országban, és minden hazai szervátültetési program a szigorú járványügyi szabályok betartása mellett működik.

Címkék: szervátültetés

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 27. 11:00, péntek | Belföld

Változékony idő várható az utolsó márciusi hétvégén

2026. Március 27. 09:00, péntek | Belföld

Másodfokú riasztást adtak ki viharos széllökések veszélye miatt egyes dunántúli járásokra

Viharos széllökések veszélye miatt másodfokú (narancs) riasztást adott ki néhány nyugat-dunántúli járásra a HungaroMet Nonprofit Zrt. csütörtök késő délután.

2026. Március 27. 07:26, péntek | Belföld

Orbán Viktor szerint ukrán manipulációkkal akarják befolyásolni a magyar választás eredményét

Nem fogadjuk el, hogy ukrán manipulációkkal akarják befolyásolni a magyar választás eredményét - mondta a miniszterelnök, a Fidesz elnöke csütörtökön Törökszentmiklóson, a kormánypártok választási nagygyűlésén.

2026. Március 26. 12:00, csütörtök | Belföld

Karácsony Gergely: nemzetközi városfejlesztési díjat kapott Budapest

Budapest a világ egyik legrangosabb városfejlesztési elismerésének, a Lee Kuan Yew World City Prize 2026 díjazottjai közé került - közölte a főpolgármester szerdán a Facebook-oldalán.