Hírek
2024. Szeptember 17. 07:43, kedd |
Belföld
Forrás: MTI
Szijjártó Péter: a kőolajellátás kérdését tilos átpolitizálni
Stratégiai egyetértés van Magyarország és a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) között abban, hogy az olajellátás nem politikai ügy, és a kőolajellátás kérdését tilos átpolitizálni -
- közölte a külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán kedden, miután Bécsben találkozott Haitam al-Gejsszel, az OPEC főtitkárával.
Szijjártó Péter azt írta: Magyarország kőolajimportáló országként természetesen függ az olajtermelő országok döntésétől, de legalább ennyire függ azoktól az országoktól, amelyeknek területén keresztül érkezik az olaj Magyarországra, ezért a kőolajtranzit biztonsága stratégiai fontosságú kérdés.
Az OPEC főtitkárával a legmesszemenőbbekig egyetértettek abban: egyetlen ország sem jogosult arra, hogy aláássa bármely másik ország energiabiztonságát, így egyetlen ország sem jogosult arra, hogy a területén áthaladó kőolajvezetékeket monopolizálja, azokat politikai célokra használja fel vagy éppen veszélyeztesse más országok kőolajellátását - közölte a miniszter.
Hozzátette: hétfőn sajnálattal arról kellett tájékoztatnia az OPEC főtitkárát, hogy a közelmúltban Magyarország két szomszédja is politikai alapú döntéseivel hozta nehéz helyzetbe Magyarországot a kőolajellátás biztonságával kapcsolatban.
Az OPEC főtitkára teljes szolidaritásáról és egyetértéséről biztosította Magyarországot, megállapodtak, a jövőben is együttműködnek annak érdekében, hogy mindenki számára világos legyen: az energia - benne a kőolajellátás – "nem politikai, hanem fizikai kérdés" - számolt be a Haitam al-Gejsszel folytatott megbeszéléséről Szijjártó Péter.
Ezek érdekelhetnek még
2025. November 09. 09:49, vasárnap | Belföld
Szalay-Bobrovniczky: Washingtonban HIMARS rakéta beszerzéséről is tárgyaltunk
HIMARS rakétatüzérségi eszközök és rakéták beszerzéséről is tárgyalt a Pentagonban Szalay-Bobrovniczky Kristóf
2025. November 08. 08:38, szombat | Belföld
Orbán Viktor: a rezsicsökkentést sikerült megvédeni, Magyarország teljes szankciómentességet kap
A rezsicsökkentést sikerült megvédeni, a Török Áramlat és a Barátság vezeték esetében Magyarország teljes mentességet kap az orosz energiahordozókra kivetett amerikai szankciók alól
2025. November 08. 08:35, szombat | Belföld
Orbán Viktor: új fejezetet nyitunk a magyar-amerikai kapcsolatokban
Azért vagyunk itt, hogy új fejezetet nyissuk a magyar-amerikai kapcsolatokban - mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Washingtonban, amikor Donald Trump amerikai elnök fogadta a Fehér Házban.
2025. November 07. 07:32, péntek | Belföld
Szijjártó Péter és Marco Rubio kormányközi nukleáris megállapodást írnak alá
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kormányközi nukleáris energetikai együttműködési megállapodást ír alá amerikai kollégájával, Marco Rubióval - közölte a tárcavezető pénteken Washingtonban.
