Hírek
2012. Július 21. 11:33, szombat |
Belföld
Forrás: MTI
Nanorészecskékkel a hepatitisz C-vírus ellen
Olyan nanorészecskéket sikerült kifejleszteniük amerikai kutatóknak, amelyek 100 százalékos hatékonysággal semmisítették meg a hepatitisz C-vírusokat a laboratóriumi tesztekben.
A nanozim nevet kapott részecske aranyszemcséből és a felszínére felvitt két biológiai hatóanyagból áll - írták közleményükben a Floridai Egyetem kutatói (http://news.ufl.edu/2012/07/16/nanobot).
Az egyik biológiai komponens egy enzim, amely megtámadja és elpusztítja a betegséget okozó fehérje létrehozásához nélkülözhetetlen mRNS-t. A másik biológiai alkotórész egy olyan oligonukleotid, amely képes azonosítani a betegséget okozó fehérjét, és jelet küld az enzimnek, hogy pusztítsa el.
A nanorészecskék működésének alapját az képezi, hogy lemásolja az RNS interferencia elnevezésű biológiai folyamatot, amelyet laboratóriumban már a HIV-vírus ellen is hatékonyan vetettek be kutatók. Charles Cao és Chen Liu eredményéről az amerikai tudományos akadémia folyóirata, a PNAS online kiadásában számolt be.
Világszerte mintegy 170 millió hepatitisz C vírusfertőzött van, akiknek azzal kell szembenézniük, hogy egyre rosszabbodó májgyulladás, vagy akár májrák alakulhat ki náluk. Korábban a fertőzés leggyakoribb forrása a nem megfelelően ellenőrzött vérkészítmény volt, ma már inkább a drogfogyasztás közben közösen használt tű vagy a védekezés nélküli szex a jellemző.
Jelenleg nincs vakcina a hepatitisz C ellen, a legtöbb vírusfertőzött tünetmentesen él évekig, ezért sokszor túl későn kezdik meg náluk a ma használatos, két komponensű (peginterferon és ribavirin hatóanyagú) kezelést.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 28. 14:00, szombat | Belföld
A Nézőpont szerint változatlanul Orbán Viktor a legnépszerűbb a pártelnökök között
Változatlanul Orbán Viktor a legnépszerűbb a pártelnökök között, míg a DK és a Mi Hazánk elnökének népszerűsége is meghaladja a parlamentbe jutási küszöböt
2026. Március 28. 10:35, szombat | Belföld
Orbán Viktor: a Tisza egyenlő az ukránbarát kormányzással Magyarországon
A Tisza egyenlő az ukránbarát kormányzással Magyarországon, és az egyenlő a magyar emberek kizsebelésével, ezért erre nemet kell mondanunk
2026. Március 27. 11:00, péntek | Belföld
Változékony idő várható az utolsó márciusi hétvégén
2026. Március 27. 09:00, péntek | Belföld
Másodfokú riasztást adtak ki viharos széllökések veszélye miatt egyes dunántúli járásokra
Viharos széllökések veszélye miatt másodfokú (narancs) riasztást adott ki néhány nyugat-dunántúli járásra a HungaroMet Nonprofit Zrt. csütörtök késő délután.
