Városlista
2025. december 27, szombat - János

Hírek

2011. December 09. 14:21, péntek | Külföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

EU-csúcs megállapodás: szigorítják az euróövezeti államok költségvetéseik koordinációját

EU-csúcs megállapodás: szigorítják az euróövezeti államok költségvetéseik koordinációját

A legfrissebb hírek szerint megállapodtak az euróövezeti államok a költségvetési koordináció szigorításában és a stabilizációs eszközök megerősítésében.

A közlemény szerint új költségvetési szabály mellett kötelezik el magukat, és a 0,5 százalékos GDP-arányos strukturális hiányt meg nem haladó költségvetéseket tekintik egyensúlynak. Ezen felül, a 3 százalékot meghaladó deficit automatikus szankciókat von maga után, kivéve ha a tagállamok többsége ezzel ellentétesen dönt. A mentőcsomagban részesülő államok költségvetését nagyon szigorúan ellenőrizheti majd a Bizottság és a Tanács. Fontos változás, hogy az EU kimondja, soha többé nem lesz olyan, hogy a magánbefektetőket is bevonják a válságkezelésbe. Az EU csúcson megállapodás született abban is, hogy az IMF kétoldalú alapokon nyújtandó, összesen 200 milliárd eurós kölcsön opcióját kidolgozzák. Egyetértés volt abban is, hogy felgyorsítsák a stabilitási mentőmechanizmus kapacitásának emelését, míg az állandó mechanizmus már jövő nyáron megkezdheti működését. Az euróövezeti államokon kívül a javaslatot Bulgária, Dánia, Lettország, Litvánia, Lengyelország és Románia is támogatta. Csehország és Svédország parlamenti konzultáció után dönt a részvételről. Magyarország és az Egyesült Királyság nem támogatta a javaslatot. Később egy magyar diplomata azt mondta, hogy Magyarország is az időt kérők között van, nem pedig az ellenkezők között. Orbán Viktor miniszterelnök egyébként ma délelőttre ígért sajtótájékoztatót az ügyben.


OrientPress Hírügynökség

Címkék: EU-csúcs, euróövezet

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 26. 09:24, péntek | Külföld

Az Egyesült Államok katonai akciót hajtott végre Nigériában az Iszlám Állam terrorszervezet ellen a keresztények védelmébenAz Egyesül

Az Egyesült Államok katonai akciót hajtott végre Nigériában az Iszlám Állam terrorszervezet ellen a keresztények védelmében

2025. December 26. 09:23, péntek | Külföld

Kaliforniában rekordmértékű esőt hozott a karácsony áradásokkal, villámáradásokkal, földcsuszamlásokkal

Kaliforniában rekordmértékű esőt hozott a karácsony, az állam déli részén vészhelyzetet hirdettek áradások, villámáradások, földcsuszamlások miatt.

2025. December 22. 10:08, hétfő | Külföld

Az amerikai haderő az Iszlám Állam több tucat létesítménye ellen hajtott végre csapásokat Szíriában

Az Egyesült Államok hadereje több tucat, az Iszlám Állam terrorszervezethez tartozó célpont ellen hajtott végre csapásokat Szíriában – közölte washingtoni idő szerint pénteken este Pete Hegseth hadügyminiszter.

2025. December 20. 09:47, szombat | Külföld

Putyin: Oroszország kész befejezni a konfliktust, ha az okai megszűnnek

Oroszország készen áll és hajlandó véget vetni az ukrajnai konfliktusnak, ha a válság kiváltó okai megszűnnek - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteki moszkvai évértékelő sajtótájékoztatóján.