Hírek
2014. Augusztus 03. 16:00, vasárnap |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Egyre több a fáradtság miatt okozott baleset
Egyre több baleset következik be azért, mert gépkocsivezetés közben elalszik a sofőr. A legtöbb ember nem érzi, ha fáradt, és így veszélyt jelent magára és másokra is.
Mindezt Dulin Jenő, közlekedéspszichológus mondta az InfoRádiónak adott interjújában. Véleménye szerint sok baleset elkerülhető lenne, ha a jeleket ismernék és felismernék a sofőrök.
'A magyar emberek pszichológiai műveltsége borzasztóan alacsony. Nem rendelkeznek kellő ember- és önismerettel ahhoz, hogy tudják, melyek azok a tulajdonságok, amelyekre figyelniük kell vagy akár változtatni is rajtuk. Ez nem tanulhatatlan dolog, ha sokat beszélünk róla, felismerhetővé lehet tenni azokat a tulajdonságokat, amelyek a vészhelyzet előállásában fontos szerepet játszanak' - mondta Dulin Jenő.
Mint a közlekedéspszichológus rámutatott, a fáradtságot, különösen az első szakaszában, nem veszi észre az ember. Ha hosszan megyünk autópályán, ami monoton, azt mondják, kevesebb figyelem is kell hozzá, először azt érezzük, fárad a szemünk, majdnem becsukódik. Fáradtság hatására a szervezet fiziológiai és pszichés állapota olyan stádiumba kerül, amit nem tud kontrollálni, ebből nagyon sok baleset történik.
'Fontos, hogy kellő mértékben és minőségben aludtam-e, amikor felébredünk, ezt érezzük. A feltételek megteremtését minden okos, értelmes, egészséges felnőtt végig tudja elemezni magában - ez már nagyon sokat jelent' - figyelmeztetett Dulin Jenő.
inforadio.hu
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 10. 13:00, kedd | Belföld
Hankó Balázs: indul a három az egyben képzés, összekapcsoljuk a technikumokat és az egyetemeket
2026. Február 10. 07:25, kedd | Belföld
Orbán Balázs: az európai politikában jelentős különbség alakult ki a politikai elit és a hétköznapi emberek elképzelései között
Orbán Balázs szerint az európai politikában jelentős különbség alakult ki a politikai elit és a hétköznapi emberek elképzelései között.
2026. Február 10. 07:25, kedd | Belföld
Koncz Zsófia: közös ügyünk, hogy a magyar családok erősek legyenek a jövőben is
2026. Február 09. 12:00, hétfő | Belföld
MNB: a bizonytalan világgazdasági környezetben felértékelődött a tartalékok szerepe
A bizonytalan világgazdasági környezetben felértékelődnek a stabilitást erősítő tényezők, így a tartalékok szintje is, amely Magyarországon történelmi csúcson, 56 milliárd euró fölött van
