Hírek
2012. Május 15. 07:05, kedd |
Belföld
Forrás: OrientPress
Csiki-csuki a telefonadó körül
Megdöbbentek a hazai telefonszolgáltatók azon, hogy a kormány az előzetes tervektől eltérően rájuk, s nem az előfizetőkre terhelné a távközlési adót.
Balog Ádám adóügyi helyettes államtitkár szerint az új, percenként két forintos adóterhet a szolgáltatóknak kell bevallania és befizetnie, – igaz, ezt lehet, hogy a felhasználókra hárítják majd. Az új adónemnek állítólag nincs köze az állami szolgáltató létrehozásához sem, az új céggel mégis „esély van arra”, hogy az adóval ne a felhasználókat terheljék.
Adózunk is meg, nem is a telefonbeszélgetések után – ez derült ki hétfőn a kormánypárti képviselők bejelentéséből. Balog Ádám, a nemzetgazdasági minisztérium adóügyekért felelős helyettes államtitkár hétfőn arról számolt be, hogy a kedvezmények miatt 50 milliárd forint helyett csak 44,4 milliárd forint jöhet be idén a távközlési adóból, ami viszont közvetettnek számít, alanya és fizetője is a szolgáltató lesz. Balog úgy gondolja, a szolgáltatók kevéssé tudják majd az adót áthárítani az áraikban, ezért az előfizetőkre nem fog emiatt több adó jutni – s áthárítás esetén áfaalap lenne. A nyilatkozó viszont arról is beszélt, hogy a távközlési adóhoz nem szükségesek EU-s engedélyek, mivel nem áfa típusú adóról van szó.
A helyettes államtitkár szerint a távközlési adó – ami magánszemélyeknél 700, más esetben 2500 forintos pluszt jelenthet havonta – nem függ össze az állami mobilszolgáltató cég létrehozásával. Babák Mihály fideszes politikus ugyanakkor elismerte: bár az adó alanya a szolgáltató, a terheket mindig a fogyasztó fizeti meg – az állami mobilcég belépésével viszont esély van arra, hogy az adót ne hárítsák át a felhasználókra. Balog Ádám ennek apropóján azt mondta: arra számítanak, hogy a szolgáltatók nem terhelik rá az adót jelentős mértékben a fogyasztókra – olvasható az Indexen.
Megdöbbentek a szolgáltatók
A Magyar Telekom, a Telenor Magyarország és a Vodafone Magyarország közös közleményben tiltakozott a terhek átruházása ellen. Mint ebben írják megdöbbenéssel értesültek arról, hogy „a kormány a korábban ismertetett tervekhez képest alapjaiban változtatta meg az általa az Országgyűlésnek beterjesztett távközlési adóról szóló törvényjavaslatot. Míg az előzetes iparági egyeztetéseken az előfizetőket érintő fogyasztási adó tervezetét ismertette a kormányzat a szolgáltatókkal és a Széll Kálmán Terv 2.0-ban is ilyen adó szerepelt, a törvényjavaslatban ezzel szemben már a szolgáltatókra kivetett, a szolgáltatás nyújtását terhelő adóról van szó.”
A három távközlési társaság az elmúlt hetekben mindent megtett az egyeztetések sikere érdekében, így elfogadhatatlannak tartja ezt az eljárást és értetlenül áll az újabb különadó előtt. Az elmúlt hónapokban a kormányzat többször is ígéretet tett az ágazati különadók kivezetésére, ennek ellenére most, rövid határidővel gyakorlatilag megduplázza a távközlési szektor adóterheit és csak a távközlési társaságokat sújtja. Az újabb különadó vesztese Magyarország, a magyar távközlési ügyfelek és a magyar vállalkozások, mivel az adó visszaveti egy húzóágazat, a távközlési szolgáltatások fejlődését Magyarországon – olvasható a kommünikében.
A távközlési cégek hangsúlyozzák, megértik az ország és a költségvetés nehéz helyzetét, de nem tartják célravezetőnek egy újabb különadó kivetését. Magyarországon jelenleg a távközlési szolgáltatást az európai átlagnál jóval magasabb terhek sújtják: az uniós átlagnál magasabb frekvencia- és koncessziós díj, 27 százalékos ÁFA, különadó és most egy újabb, percalapú adó is terhelné a távközlési szolgáltatásokat.
A Magyar Telekom, a Telenor Magyarország és a Vodafone Magyarország arra kéri a kormányt, hogy vonja vissza a törvénytervezetet és iparági egyeztetések segítségével dolgozzon ki az ország versenyképességét nem veszélyeztető, konzisztens és fenntartható javaslatot annak az ígéretnek a szellemében, hogy 2013-tól kivezetik az ágazati különadókat.
OrientPress Hírügynökség
Kép: OrientPress Hírügynökség / archívum
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 07:51, csütörtök | Belföld
Szijjártó Péter: Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége hazánkban építi fel az első gyárát a régióban
Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége Magyarországon építi fel első közép-európai gyárát, kétszáz új munkahelyet teremtve ezzel Dunavarsányban - jelentette be szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Budapesten.
2024. November 21. 07:49, csütörtök | Belföld
David Pressman bejelentette távozását
A liberális demokrácia védelmének fontosságáról tartott beszédet David Pressman budapesti amerikai nagykövet, akinek mandátuma január közepén jár le.
2024. November 20. 07:39, szerda | Belföld
Pintér Sándor: az elmúlt két évben több mint kilencven intézkedés segítette az egészségügy jobbítását
Az egészségügy jobbítását több mint kilencven intézkedés segítette az elmúlt két évben - mondta Pintér Sándor belügyminiszter a Magyar Kórházszövetség és a Medicina Fórum közös konferenciáján kedden Budapesten.
2024. November 19. 07:56, kedd | Belföld
Gyulay Zsolt: elsősorban elköteleződés, konszenzus kell az olimpiarendezéshez
Elsősorban el kellene köteleződni, társadalmi konszenzusnak kellene kialakulnia ahhoz, hogy Budapest, illetve Magyarország egyszer olimpiát rendezhessen