Hírek
2012. Január 24. 08:02, kedd |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
3,5 százalékos többlettel zárt a tavalyi büdzsé
A Nemzetgazdasági Minisztérium közlése alapján az államháztartás 3,5 százalékos GDP-arányos többlettel zárt.
Ez úgy alakulhatott ki, hogy a kötelező magán-nyugdíjpénztárakból átirányított pénzekből jelentős összeg maradt. Ha a majd 3000 milliárdos egyszeri költségvetési bevételt nem nézzük, akkor jelentős hiánnyal zárt volna az államháztartás.
Az államháztartás – helyi önkormányzatok nélküli – 2011. december végi (azaz 2011. évi teljes) hiánya 1734,4 milliárd forintra teljesült, amely az éves eredeti előirányzat mintegy 2,5-szeresét, a törvényi módosított előirányzatnak pedig 110 százalékát jelenti. A Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztatása alapján ennek kialakulásában az alábbi egyszeri tételek játszottak fontos szerepet:
- a MOL Nyrt. részvénycsomagjának megvásárlása: 498,6 milliárd forint,
- az Európai Bíróság döntése miatti ÁFA visszatérítés: 250 milliárd forint (előzetes tény),
- az MFB Zrt. tőkeemelése: 120 milliárd forint,
- a MÁV Zrt. adósságának átvállalása: 50 milliárd forint,
- a megyei önkormányzatok adósságának átvállalása: 196 milliárd forint.
Ez összesen: 1114,6 milliárd forint rendkívüli kiadást jelentett.
A fenti egyszeri tételek nélkül az államháztartás – helyi önkormányzatok nélküli – hiánya 619,8 milliárd forintban alakult, amely valamivel kedvezőbb az eredeti előirányzatnál (687,4 milliárd forint).
Az uniós módszertan szerint számolt államháztartás egyenlege az egyszeri tételekkel együtt előreláthatólag mintegy 976 milliárd forintos többletet mutat, amely a GDP 3,5 százaléka.
A Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztatása szerint az államháztartás helyi önkormányzatok nélküli 2011. évi pénzforgalmi hiányának alakulása megerősíti azt, hogy az államháztartás 2011. évi kitűzött az eredeti költségvetésben nem szereplő egyszeri tételek nélküli eredményszemléletű hiánycélja (a GDP 2,94 százaléka) a várakozásoknak megfelelően várhatóan teljesül.
OrientPress Hírügynökség
Kép: OrientPress Hírügynökség / archívum
Ezek érdekelhetnek még
2025. November 10. 07:41, hétfő | Belföld
A héten napos és tartósan párás, ködös területek is előfordulhatnak
2025. November 10. 07:41, hétfő | Belföld
Orbán Viktor: az amerikai elnökkel pénzügyi védőpajzsról szóló megállapodást kötöttem
2025. November 10. 07:39, hétfő | Belföld
Szijjártó szerint Orbán megmentette a magyarokat egy jelentős rezsiáremelkedéstől
Öntsünk tiszta vizet a pohárba: ha nem Orbán Viktornak hívnák Magyarország miniszterelnökét, akkor a magyar családoknak karácsonyra már háromszorosára nőtt volna az energiaszámlája
2025. November 09. 09:49, vasárnap | Belföld
Szalay-Bobrovniczky: Washingtonban HIMARS rakéta beszerzéséről is tárgyaltunk
HIMARS rakétatüzérségi eszközök és rakéták beszerzéséről is tárgyalt a Pentagonban Szalay-Bobrovniczky Kristóf
